Рефлекс паралічу при страху

      Перш ніж ми почнемо знайомитися з примітивним рефлексом паралічу при страху, давайте дізнаємося трохи більше про примітивних рефлексах. Все примітивні рефлекси допомагають нам вижити до моменту розвитку кори головного мозку, на їх основі формуються всі наші свідомі руху. У нормі вони проявляються і згасають в нашому дитинстві. Зверніть увагу, вони не зникають, а згасають, що є ознакою підпорядкування нижчих центрів вищим, які починають функціонувати повноцінно. Збереження примітивних рефлексів після певного терміну або їх повторному виникненню є ознакою порушення в роботі центральної нервової системи (ЦНС).

       
Чим примітивний рефлекс відрізняється від усвідомленого рефлексу, який контролюється ЦНС? При активності примітивного рефлексу миттєво виробляється надмірна кількість гормонів і ферментів, щоб «вижити прямо зараз», а це дуже енергозатратно для дорослого організму. Коли у дорослої людини знижується активність нервової системи, створюються умови для повторної активізації примітивних рефлексів.

Отже, рефлекс паралічу при страху (РПС) — це один з базисних примітивних рефлексів. Цей рефлекс формується внутрішньоутробно і дозволяє в ситуаціях стресу зберегти плоду життя. При його активації сповільнюється серцебиття, знижується потреба в кисні, сповільнюються метаболічні процеси. Максимальний прояв рефлексу настає в момент народження і в нормі рефлекс згасає протягом 2-3 тижнів, змінюючись іншими рефлексами. При виникненні стресових ситуацій (щось йде не так) під час вагітності, пологів або першого року життя цей рефлекс не згасає, а подальший розвиток дитини триває при його активності.

У дорослих на тлі будь-якого стресу (емоційного, фізичного, хімічного або енергетичного) порушується робота більш високоорганізованих структур нервової системи і на перше місце виходить надійний, простий, примітивний рефлекс паралічу при страху. Причому стрес може бути як несамовито швидкий, так і тривало поточний, який крапля за краплею виснажує систему роботи наднирників, стимулюючи при цьому активність рефлексу паралічу при страху.

Рефлекс паралічу при страху у дитини може проявлятися в затримці психоемоційного розвитку: 1 варіант — дитина дуже тихий, замкнутий і своїм існуванням нікого не турбує (необхідно розрізняти з аутизмом); 2 варіант — гіперзбудливість і надактивний дитина, який не може довго сидіти на місці, йому потрібно безперервно рухатися, щоб знизити вплив рефлексу.

Такі діти емоційно тривожні, швидко виснажуються при будь-якому навантаженні, їм важко адаптуватися в соціальній сфері, вони швидко ображаються, легко плачуть при найменшому раздражителе, часто порушується сон: не можуть заснути через надмірне перезбудження. Крім цього може спостерігатися енурез, заїкання, різні харчові відхилення. В основі цих порушень може лежати активність рефлексу паралічу при страху.

Якщо говорити про подальший розвиток, то таким дітям важко вчитися, для них потрібно створювати сприятливі умови і їх марно лаяти і карати. Будь-докір або зауваження ними буде сприйнято з надлишковою реакцією, коли все сприйняття закриється, а дитина замкнеться і припинить будь-яку діяльність.

У дорослого рефлекс паралічу при страху може проявлятися: в брадикардії або тахікардії в спокої, рясної пітливості, гіпотонії, скаргами на холодні руки і ноги, в поганій переносимості тривалого вертикального положення, може піти обертом при нахилі або підйомі вгору, в порушенні роботи шлунково-кишкового тракту, а також метеочутливості (поганий переносимості холоду).

При рефлекс паралічу при страху, як для дітей, так і для дорослих важливі дуже легкі впливу, тому що вони дуже чутливі до болю, а біль їх виснажує.

У наступній статті ми познайомимося з проявами рефлексу Моро (його іноді ще називають рефлексом переляку) в нашому житті.

За матеріалами семінару Л.В. Васильєвої та Т.В Гололобова.

Всього коментарів: 0

Залишити коментар

Ваш email не буде опублікований.

Ви маєте можливість використовувати наступні HTML теги: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>